Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Minuty pracy puszczone z dymem

2016-11-20 09:00:00 (ost. akt: 2016-11-18 22:23:35)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

Nałóg jednego nawet pracownika wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Niestety - dla uzależnionych, a na szczęście - dla niepalących, palaczom nie powinny przysługiwać w miejscu pracy żadne przywileje, ani dodatkowe przerwy. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, powinni oni pozostawać na stanowisku i w dyspozycji pracodawcy w czasie ustalonych godzin pracy. Palący pracownicy Urzędu Gminy w Świętajnie nie zawsze stosują się do tych zasad. Na papierosa wychodzą kiedy chcą i z dymem przepuszczają pieniądze swoich podatników.

Podczas wtorkowej (15.11) sesji Rady Gminy w Świętajnie radny Andrzej Bełcikowski poruszył sprawę nieobecności pracowników w godzinach ich pracy.
- Skarżył się do mnie jeden z mieszkańców, że czekał ponad 15 minut aż urzędnik wróci do swojego pokoju z palenia - zwracał się do Wójt Gminy Alicji Kołakowskiej. - Trzeba zwrócić uwagę pracownikom na ich wyjścia. Tak być nie może, że ludzie się oczekują tak długo na pracownika - mówił radny Bełcikowski.
Sprawa zbyt długich przerw na papieroska wypłynęła podczas głośnej afery podsłuchowej w Urzędzie Gminy w Świętajnie. To właśnie w palarni został odkryty dyktafon. Kto i po co podsłuchiwał urzędników do tej pory nie zostało wyjaśnione. Postępowanie wciąż trwa.
W urzędzie w Świętajnie 1/3 pracowników to osoby palące. Przepisy nie przewidują wypłaty wynagrodzenia za czas, który nie jest przeznaczony na pracę tylko na palenie. Oczywiście każdy ma także z godnie z kodeksem pracy 15 minut przerwy. Pracownik nie może opuszczać stanowiska pracy i wychodzić na „dymka", kiedy mu się podoba. Jedyny moment, kiedy ma do tego prawo, to przerwy w czasie pracy, które może wykorzystać wedle własnego uznania.
— Niesprawiedliwe jest to, że ci którzy palą wychodzą sobie kiedy chcą i tracą codziennie na to około godziny — twierdzi niepalący urzędnik gminy Świętajno. — Każdy wypad do palarni to jakieś 10 minut, w skali dnia z 6 takich wyjść to godzina pracy. Wychodzi, że w skali miesiąca 1 dzień pracownik zamiast pracować przepala, w skali roku to już 30 dni. Nie wiem dlaczego nikt na to nie zwraca uwagi — skarży się.
Palenia w urzędzie nie popiera też większość radnych. Marnowanie czasu, za który płacą podatnicy.
- Ludzie też się skarżą, że często czekają pod pokojami, bo urzędnik jest na papierosie — mówi Edyta Duda sołtys Świętajna. - Trzeba coś z tym zrobić. To konieczne. Pracodawca ma płacić za pracę, a nie za przerwy. Takiej sytuacji tolerować nie można, tym bardziej, że urząd działa z pieniędzy podatników. Oczywiście nie chodzi o ograniczanie niczyjej wolności i jeśli pracownik potrzebuje zapalić papierosa, ma możliwość wyjścia z pracy. Musi jednak ten czas odpracować. To chyba uczciwe rozwiązanie dla obu stron - wyjaśnia.
Wójt Gminy Alicja Kołakowska zapowiedziała podczas sesji, że przyjrzy się pracy urzędników, którzy palą.
- Rozważamy też możliwość wprowadzenia elektronicznego systemu rejestracji czasu pracy, który ułatwi naliczanie minut spędzonych poza budynkiem przez pracownika - informowała Alicja Kołakowska.Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: [url=http://gazetaolsztynska.pl/141978,Zostan-dziennikarzem-obywatelskim.html?preview=7d9e5c0a3fa72da1916c#axzz2OSaYmwEK
]kliknij[/
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. bąbowiec #2117642 | 89.228.*.* 21 lis 2016 19:51

  A, do wygzekwowania tego widzimisię pani wójt na pewno zaangażuje jaśnie pana bebzona.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nke #2117120 | 37.47.*.* 21 lis 2016 01:11

  A niech palą brudasy...jak im sie nie podoba Niech sie zwolnią nieroby pierdolone tylko kawka ciastko plotki i fajeczka a obsługa petentów jak za kare!!placimy na was wiec kurwa do roboty!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. w biurach nie mają nic do roboty #2116894 | 89.228.*.* 20 lis 2016 17:38

  pograją na komputerach potem zapalą i do domu ,jeszcze patrzą by minute dłużej nie być w pracy ,kijem po łbach i won

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Król #2116840 | 94.254.*.* 20 lis 2016 15:23

  Według BHP na stanowisku z komputerem (w urzędzie podejrzewam ze głownie takie sa)każdy ma prawo do 5 minutowej przerwy na każda godzine pracy wiec jeżeli sie wyrobi w ciagu 5 minut to moze iść zapalić

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ja2 #2116804 | 37.47.*.* 20 lis 2016 13:56

   Siku albo dwójka to sprawa fizjologiczna. Ja również bym się nie obraził jakby jako osoba niepaląca zarabiał np. 50zł na rękę więcej za to, że gdy palacze palą ja siedzę i odwalam za nich robotę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (41)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages