Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Podziel się:

Podziel się:

JURAND W MEJSZAGOLE

W dniach 13-15 września 2013 r. członkowie Stowarzyszenia 'Przyjazne Spychowo' ponownie wybrali się na Litwę.W Mejszagole takiego widowiska jeszcze nie było. Orszak w oryginalnych strojach z epoki przeniósł na chwilę wszystkich zebranych do średniowiecza, ku największej uciesze dzieci, bowiem nie zabrakło nawet armaty, z której od czasu do czasu rozlegał się potężny huk!
Średniowieczny orszak przemierzając ulice Mejszagoły zaszedł do muzeum ks. Józefa Obrembskiego. Było to pierwsze spotkanie z legendą Patriarchy Wileńszczyzny. Z zainteresowaniem i zdziwieniem obejrzeć można było niskie pomieszczenia, w których głowy schylali także prezydenci Polski i Litwy. Bardzo budujące jest to, że pałacyk nadal stanowi konieczny punkt odwiedzin, nie można się oprzeć wrażeniu, że jego gospodarz lub jak mówił o sobie prałat – strażnik – ciągle jest obecny.
Przed Domem Kultury średniowieczni rycerze stoczyli pojedynki, , młodzież tańczyła z ogniem, kowal wybijał monety,, spychowskie jurandy”, wystapił zespół „Pięć metrów rury”.

Ostatniego dnia Stowarzyszenie "Przyjazne Spychowo" z JURANDEM na czele zwiedziło Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie, następnie udało się na dożynki w Miednikach, gdzie również przedstawiło swój średniowieczny program.
Inicjatorem przyjazdu Stowarzyszenia ,,Przyjazne Spychowo” na Litwę był dyrektor Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny Algimant Baniewicz, a przyjęciem gości zajęli się: dyrektor szkoły Alfreda Jankowska i pracownicy muzeum Ks. Józefa Obrembskiego, a także Stowarzyszenie „Centrum Wspólnoty Mieszkańców Mejszagoły” w osobie prezesa Andrzeja Adamejtisa i starosta mejszagolski Stefan Orszewski. Nie można pominąć dyrektor Domu Kultury Tatiany Sinkiewicz, bowiem kolejny raz gościnny dwór Houwaltów użyczył miejsca w parku i w holu. Przedsięwzięcie patronatem objęła posłanka Rita Tamašuniene.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: KATARZYNA PIERZCHANOWSKA oraz opublikowany na portalu Świętajno (p. szczycieński): Jurand w Mejszagole
Oceń artykuł:

(0)