Czwartek, 20 lutego 2020. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Zbeszcześcili pamięć zmarłych

2020-02-13 11:44:21 (ost. akt: 2020-02-13 12:26:07)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Części nagrobków, krzyże, tablice z danymi zmarłych oraz elementy nagrobnej galanterii znaleziono nieopodal cmentarza w Świętajnie. — Najbardziej zbulwersowało mnie to, że znajdują się tam krzyże i tablice z nazwiskami zmarłych — mówi mężczyzna.

Tablice z nazwiskami zmarłych, zniszczone krzyże nagrobne i potłuczone wazony na kwiaty. Pozostałości po kilkunastu nagrobkach odkrył przypadkowy spacerowicz w lesie tuż przy cmentarzu w Świętajnie.

— Spacerowałem z psem i natrafiłem na te porzucone nagrobki — opowiada mieszkaniec Świętajna, który poinformował nas o tym znalezisku. — Byłem bardzo zdziwiony, że kilka metrów za ogrodzeniem cmentarza, tuż przy lesie, ktoś składuje stare nagrobki. Najbardziej zbulwersowało mnie to, że wśród tego wszystkiego walają się krzyże i tablice z nazwiskami zmarłych. Uważam, że tak być nie powinno. Sam zmieniałem niedawno pomnik u rodziców i stary nagrobek zabrał zakład kamieniarski. Dlatego byłem zszokowany tym znaleziskiem. Jak tak można?


https://m.wm.pl/2020/02/orig/3a-610388.jpg

https://m.wm.pl/2020/02/orig/4a-610447.jpg

Mężczyzna uważa, że to bezczeszczenie pamięci zmarłych i obraza uczuć religijnych. Jako osoba wierząca jest oburzony takim postępowaniem kamieniarzy, którzy zajmują się produkcją nagrobków. — Jak można wizerunek Jezusa tak po prostu wyrzucić, by walał się na tym gruzowisku? — dziwi się. — Groby są przecież poświęcone. Powinny być zniszczone, a pasyjki zdjęte. Wystarczy przecież kilka razy uderzyć młotem i po sprawie. Nie rozumiem dlaczego kamieniarz nie zabrał tych nagrobków, tylko wyrzucił je. Fakt, że jak wiosną i latem są liście na drzewach to tego nie widać. Ale te nagrobki muszą być tu wyrzucane od dłuższego czasu, podejrzewam że od ponad roku, a może i dwóch. Niektóre powrastały już w ziemię. Widać też, że co jakiś czas przybywa gruzu i nagrobków — dodaje.

https://m.wm.pl/2020/02/orig/2a-610387.jpg

Proboszcz z parafii św. Andrzeja Boboli w Świętajnie był zszokowany informacjami, które mu przekazaliśmy. — Tak nie można! Gdzie jest szacunek dla zmarłych? — pyta ks. proboszcz Jerzy Malewicki. — To niedopuszczalne. Można wyrzucać stare nagrobki, ale po zniszczeniu. Obowiązkiem rodziny, która zmienia nagrobek, jest załatwienie sprawy z firmą kamieniarską, by ta zabrała stary. Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją — mówi.

https://m.wm.pl/2020/02/orig/5a-610448.jpg

Mieszkańcy Świętajna podejrzewają, że ten sposób na pozbycie się starych nagrobków wykorzystała któraś z firm kamieniarskich.
— Jestem w szoku. Nie spodziewałam się, że nagrobek człowieka można potraktować w ten sposób - mówi jedna z mieszkanek Świętajna. — Przecież tak się nie godzi. Takie potraktowanie czyjegoś nagrobka to jak urażenie naszych uczuć religijnych. Podczas zmiany nagrobka, stary firma kamieniarska powinna wywieźć z cmentarza i zutylizować. Za to przecież biorą pieniądze...


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Skład po wymianie pomnika #2869394 | 94.254.*.* 16 lut 2020 08:45

  Wielkie mi halo,a jak budynki stawiają tam gdzie był cmentarz.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick #2868321 | 37.201.*.* 14 lut 2020 11:27

  Jednak skomentuje. A nie sa to przypadkiem resztki po zlikwidowanych nagrobkach lub starych ktore po prostu zostaly tam wyrzucone przez firmy kamieniarskie wykonujace nagrobki. ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jacek #2867950 | 89.228.*.* 13 lut 2020 17:22

   Ostatnio zmienialiśmy pomnik naszych dziadków na Białorusi. Jakie było nasze zdziwienie,kiedy kamieniarz sam oświadczył, że stary,zniszczony pomnik musi na tym miejscu najpierw zakopać, bo przecież jest poświęcony, a dopiero na nim postawić nowy pomnik.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nick #2867807 | 37.201.*.* 13 lut 2020 13:43

   Bez komentarza.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages