Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Nasza misja: pomagać ludziom

2019-04-14 10:07:33 (ost. akt: 2019-04-14 10:10:09)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko sprzęt, pojazdy bojowe, umiejętności, ale przede wszystkim ludzie, którzy te umiejętności posiadają i którzy zawsze są gotowi, by nieść pomoc. Tacy właśnie są strażacy ochotnicy ze Świętajna.

Na terenie powiatu szczycieńskiego istnieją 34 jednostki OSP. Osiem z nich włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. System ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie, w drodze umowy cywilno-prawnej, zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych. Celem powołania systemu było przede wszystkim ujednolicenie i skoordynowanie działań o charakterze ratowniczym. Na ponad 900 interwencji w roku połowa jest obsługiwana przez OSP. Powiat szczycieński jest dość rozległy. Gdybyśmy liczyli tylko na strażaków zawodowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej to niestety na zmianie do dyspozycji jest ośmiu ludzi na zmianie i w nagłych sytuacjach zmian pogodowych nie byliby oni w stanie obsłużyć wszystkich zgłoszeń. Tak więc gdyby więc nie OSP, czas reakcji byłby zdecydowanie dłuższy.

Strażacy ochotnicy nie są już tymi samymi druhami jak dziesięć czy dwadzieścia lat temu. Są lepiej wyszkoleni, lepiej ubrani, dysponują też o wiele lepszym sprzętem. Nie zmieniło się tylko jedno - nadal chcą społecznie pomagać innym, bo ekwiwalent, który otrzymują jest niski, a często też przeznaczany na potrzeby OSP.
Od wielu lat ratują zdrowie i życie, często narażając samego siebie. Pracują przy pożarach, wypadkach i innych katastrofach. Nigdy nie odmawiają pomocy.
W naszym plebiscycie pierwsze miejsce zajmuje obecnie OSP Świętajno.

- Bycie strażakiem to nasza misja - zapewniają strażacy ze Świętajna. - Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest potrzeba gdzie rozgrywają się ludzkie tragedie. Czy to noc czy dzień, gdy zawyje syrena jesteśmy gotowi nieść pomoc. A wszystko to bezinteresownie. Myślę, że to jest powołanie. Nie należy nazywać tego pracą. To jest służba. Służba drugiemu człowiekowi - dodają.

Joanna Karzyńska

Ranking regionalny


Ranking powiatowyNajpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyNajpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalny


Regulaminkliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages