środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Dziś odbędzie się pogrzeb księdza prałata kanonika Edwarda Koperwasa

2019-04-09 09:22:57 (ost. akt: 2019-04-09 09:40:02)
Ksiądz Edward Koperwas niemalże całą swoją posługę kapłańską pełnił w parafii p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Świętajnie

Ksiądz Edward Koperwas niemalże całą swoją posługę kapłańską pełnił w parafii p.w. Świętego Andrzeja Boboli w Świętajnie

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Pogrzeb rozpocznie Msza święta w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie o godz.13.00 Po mszy ksiądz Edward Koperwas spocznie na miejscowym cmentarzu.

Wieloletni proboszcz parafii w Świętajnie zmarł w piątek w szpitalu. Miał 82 lata. W kapłaństwie 54 lata.

Ksiądz Edward Koperwas urodził się 3 stycznia 1937 roku w Wieprzowie. Ukończył Liceum Biskupie w Lublinie. W 1957 roku zdał maturę. Był absolwentem WSD "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku z rąk bpa Tomasza Wilczyńskiego.

Krótko pracował w Reszlu, potem, od 1958 r., jako wikariusz w Świętajnie. Od 31 maja 1974 r. był proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Świętajnie, a od 1989 r. kanonikiem honorowym kapituły kolegiackiej w Dobrym Mieście.

Został wysłany do pobliskich Jerutek, aby stworzyć tam punkt katechetyczny. W zaroślach dostrzegł świątynię. Kościół był zniszczony, drzwi wyłamane, chociaż na ołtarzu leżał obraz, a na pulpicie Pismo Święte zostawione przez ewangelików. Zabytkowa świątynia pochodzi z początków XVII w., a wyróżnia ją technika muru pruskiego – jest to jedna z najstarszych tego typu budowli w regionie. Ks. Koperwas odzyskał kościół dla katolików i przywrócił mu jego dawną świetność.

W 2003 r. odznaczony godnością prała honorowego Jego Świątobliwości. W 2012 r. przeszedł na zasłużoną emeryturę.

W roku 2015 ksiądz Koperwas już jako rezydent napisał i wydał książkę o swoim życiu. Nosi ona tytuł „Chłopak z Roztocza”.

Ksiądz Edward Koperwas zmarł po długiej chorobie 5 kwietnia. Dziś, we wtorek 9 kwietnia o godzinie 13.00 zostanie odprawiona Msza pogrzebowa w kościele w Świętajnie pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Józefa Górzyńskiego.

Ciało zmarłego Księdza Prałata zostanie pochowane na cmentarzu parafialnym w Świętajnie.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages