Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Jesteśmy zawsze gotowi nieść pomoc

2019-03-21 08:18:02 (ost. akt: 2019-03-21 08:47:52)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Gaszą pożary, ratują ofiary wypadków, zabezpieczają domy i pomagają wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują. Na tym polega codzienna służba strażaków. Każdy z nas wie, jak ona jest ważna. To musi być prawdziwa pasja.

Takiej pasji na pewno nie brakuje strażakom z OSP Spychowo, którzy jeżdżą na akcje ratownicze, a także ćwiczą i doskonalą swoje umiejętności.
Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko sprzęt, pojazdy bojowe, umiejętności, ale przede wszystkim ludzie, którzy te umiejętności posiadają. Ludzie, którzy zawsze są gotowi, aby nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Ryzykują własnym zdrowiem i życiem by ratować ludzkie życie i mienie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Spychowie powstała w 1947 roku. W swoich szeregach ma 27 czynnych członków (w tym 4 kobiety) i 6 honorowych. Od dawna należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ich wielkim marzeniem była nowastrażnica. Stara nie spełniała wymogów, nie mieścił się w niej nawet ich wóz strażacki. Nie było w niej toalet, zaplecza socjalnego, ogrzewania. W 2016 roku uroczyście oddano do użytku nowy budynek strażnicy. Radość mieszkańców, a w szczególności strażaków ochotników była ogromna. Spełniło się ich największe marzenie!

- Jesteśmy bardzo dobrze wyposażoną i zgraną jednostką - zapewnia Grzegorz Groszyk naczelnik OSP w Spychowie. - Nie zdarzyło nam się nigdy, że nie wyjechaliśmy do akcji. Wszyscy strażacy ochotnicy, słysząc wycie syreny, pędzą do wozu strażackiego .I nie ma znaczenia, czy syrena zawyje w dzień, czy w nocy, w święto. Nawet w Boże Narodzenie. Każdy pożar to katastrofa, dlatego staramy się reagować błyskawicznie na każde wezwanie. To nie tylko odpowiedzialne zajęcie, ale i bardzo niebezpieczne. Spieszymy z pomocą, nie tylko wtedy, kiedy odezwie się syrena .Gotowi jesteśmy pomagać innym w każdej trudnej sytuacji. Edukujemy też ludzi, jak zachowac się w sytuacji zagrożenia i jak postępować w przypadku pożaru czy zagrożenia życia. Współpracujemy z miejscową Szkołą Podstawową, ze Stowarzyszeniem "Przyjazne Spychowo", z Nadleśnictwem Spychowo. Pomagamy w organizacji imprez państwowych, jak i uroczystości kościelnych. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba!

Na terenie powiatu szczycieńskiego istnieją 34 jednostki OSP. Osiem z nich włączonych jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. System ten skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej, inne służby, inspekcje, straże, instytucje oraz podmioty, które dobrowolnie, w drodze umowy cywilno-prawnej, zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych. Celem powołania systemu było przede wszystkim ujednolicenie i skoordynowanie działań o charakterze ratowniczym. Na ponad 900 interwencji w roku połowa jest obsługiwana przez OSP. Powiat szczycieński jest dość rozległy. Gdybyśmy liczyli tylko na strażaków zawodowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej to niestety na zmianie do dyspozycji jest ośmiu ludzi na zmianie i w nagłych sytuacjach zmian pogodowych nie byliby oni w stanie obsłużyć wszystkich zgłoszeń. Tak więc gdyby więc nie OSP, czas reakcji byłby zdecydowanie dłuższy.

Trudno sobie wyobrazić polską wieś bez strażaków ochotników i Ochotniczych Straży Pożarnych. W naszym regionie jest ich ponad 500. To spośród nich wybierzemy najpopularniejszą OSP w województwie warmińsko-mazurskim.

Plebiscyt trwa do 22 kwietnia: Tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej danego powiatu otrzyma jednostka, która uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów.
Jednostka, która uzyska najwięcej głosów w całym regionie, zostanie Najpopularniejszą OSP na Warmii i Mazurach.

Laureatów wybierzemy w kategoriach:
Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która nie znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Najpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza
Najpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

W tym roku rozstrzygnięcie plebiscytu przeprowadzimy w czasie wojewódzkiego święta strażaków OSP, które odbędzie się 4 maja w Stoczku Klasztornym.

b]Najpopularniejsza OSP: powiat szczycieński[/b]Ranking regionalnyNajpopularniejsza Kobieca Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyNajpopularniejsza Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza: ranking regionalnyRegulamin: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages