Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Jubileusz 70-lecia OSP w Piasutnie

2018-07-29 11:20:36 (ost. akt: 2018-07-29 11:24:17)

Autor zdjęcia: GOK w Świętajnie

Ochotnicza Straż Pożarna w Piasutnie obchodziła 70 rocznicę istnienia. Okazja ta połączona została z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej podwójnej okazji odbyła się w Piasutnie impreza.

Atrakcyjnym widowiskiem rozpoczynającym uroczystość był przemarsz przez wieś pocztów sztandarowych oraz delegacji jednostek OSP z terenu gminy Świętajno i zaprzyjaźnionej z piasutnowską jednostką gaśniczą Ochotniczej Straży Pożarnej z Bendelin w Niemczech. Na czele szyku, nadając rytm i tempo marszowi kroczyła Orkiestra Dęta OSP Zambrów pod batutą kapelmistrza Mirosława Pruszyńskiego. Słońce, które w sobotę nie szczędziło swych promieni odbijało się ochoczo w złotych czarach głosowych tub, trąbek, saksofonów i w innych instrumentach, dodając wyrazu całemu wydarzeniu.
Gdy zwarta kolumna zameldowała się na placu apelowym przy Strażnicy OSP, kapelan OSP – ks. Mirosław Lango, z pomocą proboszcza Parafii Świętajno – ks. Jerzego Malewickiego odprawili mszę świętą w intencji strażaków z Piasutna. Kazanie, które wygłosił w czasie mszy ks. Lango trafiło głęboko do serc obecnych. Nawiązywało do głównego tematu wydarzenia , a sugestywne, szczere i ciepłe słowa kierowane pod adresem jubilatów wywoływały refleksje i wzruszenie.
Po mszy świętej goście, którzy tłumnie zjechali do Piasutna dali wyraz swojemu uznaniu dla idei strażackiego ruchu ochotniczego w licznych wystąpieniach i rozmowach kuluarowych oraz gestach w postaci okolicznościowych upominków. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in. przedstawiciele władz Powiatu Szczycieńskiego, Gminy Świętajno, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie i duchowieństwa.
Wyróżniający się strażacy odebrali z rąk władz odznaczenia i medale, a orkiestra podkreślała tuszem każdy akt dekoracji.
Po części oficjalnej zambrowscy muzycy uraczyli obecnych wiązanką utworów o zróżnicowanym charakterze, od marszów poprzez walce, aż do utworów ludowych i rozrywkowych. Ciekawostką jest to, że zambrowska orkiestra za rok obchodzić będzie dostojny jubileusz – 120 – lecie istnienia. Słowa uznania.
W bezpośrednim sąsiedztwie placu apelowego miał miejsce blok gier i zabaw „Bawimy się w Białe i Czerwone”, prowadzony przez animatorki z firmy „Odjazdowe Imprezy”. Tuż obok otworzyła swe podwoje Foto Budka, gdzie uczestnicy imprezy mogli robić sobie zabawne zdjęcia, korzystając m.in. z wielu ciekawych kostiumów. Działania te kierowane były do osób w różnym wieku, ale największą frajdę miały dzieci i młodzież.
Na wszystkich, którzy złożyli wizytę jubilatom czekała biesiada na świeżym powietrzu. Przygotowane dla gości namioty w krótkim czasie wypełniły się i trzeba było w szybkim tempie dostawiać dodatkowe stoły. Ilość uczestników imprezy przeszła wszelkie oczekiwania, ale dla wszystkich wystarczyło jadła i napitku. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna pod gołym niebem. Muzykę do brzasku i prowadzenie w najlepszym wydaniu zapewnił DJ Nati.
Sprzęt nagłośnieniowy i obsługę akustyczną części oficjalnej zapewniła Spółdzielnia Socjalna „Mamamija” ze Spychowa, kierowana przez Macieja Zawiszę.
Organizatorami imprezy była OSP Piasutno, Gmina Świętajno i Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie, a wsparli ją finansowo liczni sponsorzy.
Na uwagę zasługuje fakt, że wydarzenie było dofinansowane w ramach projektu „Aktywny Obywatel – Lokalny Obywatel” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Instytucją zaś, która wspomogła Ochotniczą Straż Pożarną w Piasutnie w procesie pozyskiwania tego dofinansowania była Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” w Nidzicy.
OSP Piasutno serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, które wniosły swój wkład w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy i zaprasza na przyszłe wydarzenia, które będą miały miejsce w tej urokliwej miejscowości.

Jan Lisiewski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym Nieprzytomne dziecko odtransportowano do szpitala w Olsztynie. Natomiast wujek chłopca został odwieziony z urazem kręgosłupa do szpitala w Szczytnie - podała Szczepanek.. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. psl i po dziękuję nie głosuję #2547298 | 5.226.*.* 1 sie 2018 12:42

    Brawo pani Wójt. Brawo strażacy. Super impreza.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages