Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Rodzice znęcali się nad swoimi dziećmi. Ojcu postawiono zarzut pedofilii

2018-01-05 10:37:39 (ost. akt: 2018-01-05 13:49:18)
Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Nie czekaj aż będzie za późno, już dziś zgłoś się po pomoc!

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Nie czekaj aż będzie za późno, już dziś zgłoś się po pomoc!

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rodzicom siedmiorga dzieci z gminy Świętajno prokuratura postawiła zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad dziećmi. Dodatkowo ojciec ma zarzut pedofilii. Wobec obojga Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci aresztu.

W kwietniu 2017 roku szczycieńscy policjanci interweniowali w jednym z domów na terenie gminy Świętajno po tym, jak jedna z mieszkanek powiadomiła ich, że nietrzeźwi rodzice sprawują opiekę nad siedmiorgiem swoich małoletnich dzieci. Na miejscu interwencji policjanci zastali 36-letniego ojca i 34-letnią matkę, którzy byli kompletnie pijani. W mieszkaniu znajdowało się również siedmioro dzieci. Najmłodsze z nich miało wtedy niespełna 9 miesięcy, a najstarsze 14 lat. Mężczyzna w trakcie interwencji przyznał, że wypił dwa piwa podczas robienia prania. Matka zaś tłumaczyła swój stan psycho-fizyczny przyjętymi lekami. "Tatuś" z uwagi na stan nietrzeźwości i agresywne zachowanie noc spędził w policyjnej celi. Dzieci natomiast zostały przekazane pod opiekę dwóm rodzinom zastępczym. Sprawa molestowania seksualnego przez ojca wyszła poza domowe cztery ściany, gdy prokuratura zaczęła prowadzić czynności mające na celu ustalenie, co tak naprawdę działo się w tej rodzinie.

— Obojgu rodzicom zostały przedstawione zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad małoletnimi dziećmi. Dodatkowo ojciec usłyszał zarzut pedofilski wobec dzieci — mówi Artur Choroszewski prokurator rejonowy w Szczytnie. I dodaje: — W dniu 22 grudnia na wniosek prokuratury został zastosowany wobec nich środek zapobiegawczy w postaci 3-miesięcznego aresztu. Ojcu za zgwałcenie nieletniej osoby grozi od 3 lat w górę, natomiast matce za znęcanie się nad osobami najbliższymi od 3 miesięcy do 8 lat. Właściwym organem do rozpatrzenia tej sprawy jest Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Jak to możliwe, że przez długie lata nikt nie wiedział, co się dzieje w tym domu? W domu, który odwiedzała policja i opieka społeczna? Dzieci uczęszczały też do szkół i przedszkola. Czy nie dawały jakichkolwiek oznak, że w domu dochodzi do przemocy?

Rodzina jest znana pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, jednak nikt nie zgłaszał żadnych nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. — Nie mieliśmy żadnych niepokojących sygnałów dotyczących tej rodziny. Nie byli naszymi klientami, korzystali jedynie z przysługującego im zasiłku rodzinnego i 500+ — mówi Ewa Gronowska, kierownik GOPS w Świętajnie. — Przez jakiś czas rodzina miała przydzielonego asystenta rodziny. Zrezygnowali jednak z niego, twierdząc, że im nie pomógł. Pod koniec 2016 roku po raz kolejny proponowaliśmy pomoc asystenta jednak po raz kolejny odmówili współpracy. Po ich odmowie napisaliśmy do Sądu Rodzinnego o wgląd w rodzinę oraz o zobligowanie ich do współpracy z asystentem — dodaje Ewa Gronowska.

Mieszkańcy miejscowości, w której mieszka rodzina doskonale ich znają, lecz dobrego zdania o nich nie mają. — Często widywaliśmy ich pod wpływem alkoholu — opowiadają mieszkańcy. — Jak robili zakupy to zawsze brali piwo i to nie jedno, ale kilka. A jak już dostali te 500+ to rozpili się na dobre. Te dzieci nic dobrego w tym domu nie użyły. Źle były traktowane, szkoda ich — dodają.

Sklepowa w jednym z marketów znajdujących się w gminie Świętajno wspomina natomiast, że często bywali na zakupach i zawsze w koszyku lądowało piwo. — Pamiętam jak kilka lat temu ich obsługiwałam. Kupowali chleb i gazetę pornograficzną z filmem — mówi sklepowa. I dodaje — Zastanawiałam się potem, że im nie szkoda wydać 20 złotych na takie pisemko, a dzieciom nie kupią kiełbasy czy mięsa. Wielokrotnie dzieci przy ladzie patrzyły na lizaki, nieraz prosiły matkę żeby im kupiła, jednak matka wolała kupić piwo dla męża - dodaje.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leon. #2485259 | 31.0.*.* 16 kwi 2018 10:34

  https://www.wprost.pl/511905/Brednie-bie glej

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ułan #2411161 | 82.139.*.* 6 sty 2018 11:27

  I znowu niemiecka, komunistyczna nagonka na tradycyjną polską rodzinę

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Z gminy #2410795 | 37.47.*.* 5 sty 2018 19:12

  Kto to taki? Powinni ujawnić, to nie kradzież, to pedofilia i znęcanie nad dziećmi! Trzeba wiedziec, kogo unikac, w razie gdyby sąd ich omylkowo uniewinnil!

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. hmm #2410763 | 81.190.*.* 5 sty 2018 18:25

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nieźle propagandowy materiał ciekawe ile z tego jest prawdą a ile konfabulacją i manipulacją dziennikarską ? Wszystkim którzy bezkrytycznie łykają każdy medialny kit życzę w Nowym Roku nieco oparu własnej myśli .. to pozwala zachować zdrowy dystans dp rewelacji medialnych.

  2. Ols #2410752 | 81.190.*.* 5 sty 2018 18:01

   Obrzydliwi i podli! Nie zasługują nawet na miano 'ludzie'!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages