Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wspólne kolędowanie zbliża ludzi

2017-12-17 10:47:06 (ost. akt: 2017-12-17 10:49:27)

Autor zdjęcia: Arch. Gok w Świętajnie

Kolędy i zwyczaj kolędowania to głęboko zakorzeniona polska tradycja. Na przekór komercyjnym świeckim zwyczajom w naszym regionie pielęgnujmy kolędy, śpiewajmy je w rodzinnym gronie, w kościołach oraz na spotkaniach świątecznych.

W poniedziałek 11 grudnia nastrój Świąt Bożego Narodzenia zagościł w Świętajnie. A wszystko za sprawą kolęd, które rozbrzmiały w tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Pieśni opisujące narodziny Chrystusa i znaczenie tego wydarzenia dla ludzi, śpiewano już w średniowieczu. Niektóre kolędy, śpiewane do dziś, mają po kilkaset lat. Najstarsze z nich to m.in. "Anioł pasterzom mówił" (XVI w.), "W żłobie leży", "Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna Panna" (XVII w.), "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" (XVIII w.). Wykonując te stare pieśni, tak jak robili to nasi rodzice, dziadkowie, przodkowie, mamy poczucie wspólnoty z nimi, z tymi ludźmi, którzy żyli przed nami. Czujemy, że jesteśmy stąd, że łączy nas wspólny los.
Niezwykłe spotkanie pn. "O, gwiazdko Betlejemska!"odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Świętajnie. Zaproszonych gości oraz chóry powitała dyrektor miejscowego GOK Małgorzata Walas, która zaprosiła do wspólnego śpiewania kolęd oraz złożyła życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim obecnym. Życzenia Bożonarodzeniowe przekazała również Wójt Gminy Świętajno Alicja Kołakowska oraz Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Sylwia Jaskulska. Tego wieczoru Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie rozbrzmiewał gromadnym śpiewem kolęd. We wspólnym śpiewaniu udział wzięły chóry i zespoły: "In Tempo" z Wielbarka, "Mazury" ze Szczytna, „Babskie Olekanie” z Rozóg, "Kolonianki" z Kolonii oraz "Pasjonata" ze Świętajna.
- Polskie kolędy są najpiękniejsze na świecie. Polacy na przestrzeni wieków stworzyli ponad 600 różnego rodzaju bożonarodzeniowych pieśni - mówiła Małgorzata Walas dyrektor GOK w Świętajnie. - Wspólne śpiewanie stwarza wyjątkową, magiczną atmosferę. Zbiorowe śpiewanie jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, ale śpiewanie kolęd to coś szczególnego. Wszyscy śpiewamy wtedy pieśni, które znamy, lubimy i dobrze nam się kojarzą, bo pamiętamy je z dzieciństwa, bo są ciepłe, melodyjne, piękne. Siedząc przy choince w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji - zapewnia.
Wieczór zakończyła wspólna kolacja wigilijna.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Rafal #2403028 | 84.208.*.* 22 gru 2017 13:36

    Sylwio zapomnialas o mnie... Nieładnie koleżanko nieładnie !

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages