Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Bezpańskie psy przerosły urzędników

2016-11-04 21:46:32 (ost. akt: 2016-11-04 22:46:09)

Psy biegające wolno i bez kagańców, wypuszczane z domów żeby sobie "pobiegały", często stanowią zagrożenie dla ludzi. Gorzej wygląda sprawa bezpańskich czworonogów, które w poszukiwaniu jedzenia krążą w pobliżu domów, sklepów czy gospodarstw i z powodu braku pożywienia stają się agresywne.

W Gminie Świętajno nie brakuje psów biegających samopas. Często łączą się one w większe grupy, budząc tym postrach wśród mieszkańców. Dwa tygodnie temu na łamach naszej gazety pisaliśmy o problemie agresywnych psów, które grasują po ulicach Świętajna. Problem wielokrotnie zgłaszała do Urzędu Gminy i władz sołtys wsi Świętajno. Pomimo, że od naszej interwencji minęło dwa tygodnie, nic w tej sprawie się nie zmieniło.

W czwartek rano, 3 listopada do naszej redakcji mieszkanka Świętajna przesłała zdjęcie zrobione telefonem komórkowym przedstawiające trzy wałęsające się psy.

- Pracownicy z ZGK w Świętajnie próbowali kilkakrotnie złapać te psy, ale one im uciekają - opowiada mieszkanka ulicy Żeromskiego. - Cały czas biegają i są coraz bardziej agresywne. Są głodne i zdziczałe, człowiek boi się przechodzić, bo czasem nie reagują a innym razem zaczynają szczekać i rzucają się do nóg - dodaje.

Problem z agresywnymi psami nie jest nowy. Już w ubiegłym roku podczas jednej z sesji radna Renata Olszewska go zgłaszała.

- Na stronie internetowej urzędu gminy pojawiły się komunikaty o obowiązkach właścicieli psów, jednak efektu nie ma - mówi radna ze Świętajna. - Kilka dni temu wybrałam się na kijki i zaatakowały mnie dwa psy. Mam dzieci, które uczęszczają do szkoły i przedszkola, one też się boją. To straszne, żeby człowiek bał się wyjść na spacer czy zakupy, bo przecież nie wiadomo czy te psy są szczepione - dodaje Olszewska.

Gmina ma obowiązek

To Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli.

- Złapane psy przekazujemy na przytulisko w Świętajnie, 3 zostały oddane do schroniska - informuje Alicja Kołakowska wójt Gminy Świętajno. - Zajęliśmy się tą sprawą, jednak część tych psów ma swoich właścicieli i nie możemy ich łapać. Jedynym sposobem jest karanie mandatami przez policję - mówi.

Ustawa o ochronie zwierząt reguluje sprawę bezdomnych psów. Według przepisów wyłapywanie bezpańskich psów i opieka nad nimi należy do zadań gminy, na której terenie takie zwierzęta występują. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy psy zostały porzucone, zabłąkały się, czy same uciekły, gmina powinna wziąć za nie odpowiedzialność i umieścić w schronisku.
W czwartek, 3 listopada otrzymaliśmy informację od pracownika Urzędu Gminy w Świętajnie o działaniach podjętych w sprawie agresywnych psów.
- Zleciliśmy odłowienie schronisku - poinformował nas Adrian Lipka z Urzędu Gminy. - W obecnej chwili w przytulisku w Świętajnie znajdują się 4 psy.

Niestety, na pytanie jakie schronisko się tym zajmie i kiedy rozpocznie się wyłapywanie psów nie potrafił odpowiedzieć.

Nie zawsze obowiązek wyłapywania bezpańskich psów jest wypełniany należycie. Osoba pogryziona przez bezpańskiego psa ma możliwość domagać się m.in. wypłaty odszkodowania za doznane urazy lub zniszczone ubrania. A pogryzione i zagryzione pupile? A zdrowie naszych dzieci, rodziny czy nasze... tego wycenić przecież nie można.

Czy musi dojść do tragedii żeby ktoś zainteresował się problemem?

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. karmazynowy wentylator #2109595 | 5.172.*.* 9 lis 2016 20:26

  Psy przerastają urzędników, a to dobre :) To chyba dzieciaków tam zatrudniają albo karakanów niczym nasz Prezes Wszechmogący, tak jak w Korei Północnej wolno mieć tylko takie fryzury jak Wielki Wódz :) Ja na szczęście jestem... duży i mnie psy respektują, a jak który ma problem, wystarczy podnieść ręce i zrobić "uuuuu"... I droga wolna :) Psy sie rozlatują, a po urzędnikach-karłach sam kurz zostaje i ślady sandałów rozmiaru 12... :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kylo #2107226 | 94.254.*.* 6 lis 2016 13:02

  Wracając do tematu. W olsztynie jest podobnie kiedyś biegały agresywne psy po likusach. Zadzwoniłem najpierw po straż miejską, oni że to nie ich działka że trzeba dzwonić do schroniska. Dzwoniłem pod dwa numery nikt nie odebrał. Czyli nie ma problemu nic się nie dzieje dopiero jak kogoś pogryzą to można po karetkę dzwonić. TAKA kolej działania w grodzie Grzyma!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mamy dość #2107187 | 37.47.*.* 6 lis 2016 11:45

  Niech Pani Wójt Swietajna w końcu weźmie sie do pracy i zacznie podnosić standardy zycia mieszkańców, a nie je obniżać. Poprzednik wyglada na to, ze był lepszym zarządca! To co mamy teraz w gminie to jest DRAMAT! Następna kadencja na pewno nie bedzie należeć do Pani i Pani Świty ! Zarządzać trzeba umieć, nie wystarczy myślenie, ze sie umie! Widać, ze nawet z takim zadaniem jak odłowienie psów sobie nie radzicie. To jest WSTYD .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jestem Gienek #2107175 | 88.156.*.* 6 lis 2016 11:24

   Jak duże te psy. Jak mali urzednicy? Nie do wiary?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. gratul #2107143 | 89.228.*.* 6 lis 2016 10:11

   świetne zdjęcie - mówi wszystko

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages