Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wygłodniałe psy atakują zwierzęta i ludzi

2016-10-21 12:57:42 (ost. akt: 2016-10-21 10:02:19)

Bezdomne czworonogi wałęsające się po ulicach Świętajna są coraz częstszym zjawiskiem. Zdarza się również, że samopas przy domostwach biegają psy, które mają właścicieli. Nierzadko zwierzęta te są głodne, chore i zaczynają być agresywne.

Decyzja o kupnie czworonoga powinna być dobrze przemyślana, ponieważ niesie za sobą wiele obowiązków. Niestety, coraz częściej zdarza się, że właściciele psów okazują się osobami nieodpowiedzialnymi. Traktują zwierzęta przedmiotowo, trzymają w złych warunkach, nie uczą przebywania z ludźmi.

Bezpańskie psy atakują zwierzęta i ludzi
- W naszej wsi problem pojawił się już jakiś czas temu, jednak teraz psy są coraz bardziej wygłodniałe i stają się agresywne - mówi Edyta Duda sołtys Świętajna. - Od dłuższego czasu informuję urząd gminy, jednak nikt nie reaguje. Kilka psów zostało poważnie pogryzionych przez te watahy a teraz zaczynają też atakować ludzi. Mojego psa praktycznie zagryzły na naszych oczach. Niestety, weterynarz musiał go uśpić - opowiada.
Nie jest to pojedynczy przypadek, kiedy zwierzę zostało zaatakowane i dotkliwie pogryzione. Pani Dorota wyszła na spacer ze swoim pupilem i została zaatakowana na ulicy Żeromskiego przez przebywające tam psy.
- Pies dotkliwie został pogryziony i jest pod kontrolą weterynarza. Ma ogromne rany, które źle się goją - tłumaczy pani Dorota. - Nie wiedziałam co mam robić, obawiałam się o swoje życie, bo psy jak wściekłe atakowały. Pies cierpi, a jego leczenie sporo kosztuje. I nie chodzi tu już o same pieniądze, ale dlaczego mam się bać wyjść na spacer? Czy musi stać się tragedia, żeby ktoś zareagował - pyta.
Mieszkańcy ulicy Żymierskiego w szczególności mają dość bezpańskich zwierzaków. Psy, które przebywają w parku biegają za jadącymi na rowerach ludźmi i są coraz bardziej agresywne wobec przechodzących chodnikiem.
- Nieraz leżą spokojnie, ale czasem podbiegają i atakują. Trzeba się odganiać, zasłaniać torbą czy parasolką - mówi mieszkanka tej ulicy. - Wnuczkę też do szkoły muszę prowadzać, bo mała boi się tych psów, bo kiedyś ją pogoniły - dodaje.

Gmina ma obowiązek
Problemem Świętajna nie są tylko bezdomne psy, które na ulicach i osiedlach szukają pożywienia. Głodne, chore i często zdziczałe zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla dzieci, dorosłych i zwierząt. Część zwierzaków ma swoich właścicieli a kilka "ucieka" z przytuliska usytuowanego na oczyszczalni.
Na podstawie ustawy o ochronie zwierząt, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych Gminy.
Zadzwoniliśmy do Urzędu Gminy w Świętajnie by zapytać się czy zostały podjęte jakieś działania.
- Tak, już je podjęliśmy - odpowiedział nam Adrian Lipka z Urzędu Gminy w Świętajnie. Jednak gdy zapytaliśmy go jakie to działania, zmienił zdanie. - Będziemy podejmować działania, żeby wyłapać te psy. Już wcześniej je próbowaliśmy złapać, ale to nie takie proste. Jak pojedziemy na interwencję to tych psów już nie ma - informował.
Na pytanie czy są to psy z "przytuliska" zlokalizowanego przy oczyszczalni w Świętajnie, przyznał, że faktycznie psy uciekały, ale już mają naprawione klatki i nie powinno to się powtarzać.
W czwartek, 20 października psy wciąż biegają po wsi. Chyba urzędnicy czekają aż komuś stanie się krzywda. Wtedy może ktoś zareaguje. Oby nie było za późno...

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. C#@12yt #2095000 | 94.254.*.* 22 paź 2016 21:13

  Do "obrońcy zwierząt". Twój chamski komentarz świadczy o tobie. Nie będę się przed takim indywiduum tłumaczył. W moim , już dość długim życiu więcej zrobiłem dla zwierząt i lasów niż ty z całą twoją "sforą" krzykaczy dla pokazu i zaistnienia. I nie obnoszę się z tym tak jak twoje towarzystwo. Po co tak krzyczycie ? macie kompleksy i je w ten sposób leczycie ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jakiolsztyn #2094783 | 88.156.*.* 22 paź 2016 14:47

  nie tylko wieś, w miastach jest podobnie!!!!!!!!!!!!!! na Zatorzu, strach wyjść na spacer i każdy kawałek zieleni pokryty odchodami piesków.......dużych jak starych chłopów

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. problemy z bezpańskimi lub wałęsajacymi się p #2094371 | 188.146.*.* 21 paź 2016 21:04

  może rozwiązać tylko gminny albo miejski hycel. Była kiedyś taka pożyteczna funkcja, odławiał kundle i jak nikt przetrzymywanych psów nie wykupił to je likwidował. Nikt się z tym problemem nie cackał, ale lobby producentów psiej karmy i weterynarzy oraz właścicieli tzw. schronisk działa w kierunku utrzymania wysokiego pogłowia, bo ma z tego interes. Gminy płacą za utrzymanie nikomu nie potrzebnych stworzeń, gdy brak środków na pomoc ludziom.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. C#@12$yt #2094221 | 94.254.*.* 21 paź 2016 18:40

   No i gdzie jesteście wszelkiej maści obrońcy praw zwierząt na czele ze słynnym Towarzystwem Obrony itd ? Łatwiej krzyczeć i pisać oraz wywieszać transparenty niż okazać rzeczywistą opiekę nad zwierzęciem ? Zaopiekujcie się, weźcie do domu, nakarmcie i pogłaszczcie.... Mądrzyć się tylko umiecie wy pozoranci jedni.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Gość #2094201 | 195.147.*.* 21 paź 2016 18:11

    Polska wieś to zabobon i ciemnogród na nieszczęście dla mieszkańców w gminie siedzą ludzie którzy poza wioskę nigdzie dalej nie wyjechali i nie zdążyli się jeszcze zorientować że mamy XXI wiek,kreca się w swoim piekielku pilnując stołki jest to jedyna rzecz na której im naprawdę zależy.Gmina dostaje pieniądze na takie sprawy a jeżeli nie jest w stanie udokumentować ich wydania to znaczy że zostały wydane nie zgodnie z przeznaczeniem a to jest karane i należy zgłosić ten problem odpowiednim organom,amen

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (22)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages