Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Nowa ścieżka historyczna na terenie Nadleśnictwa Spychowo

2016-07-04 13:46:01 (ost. akt: 2016-07-04 13:58:42)

W piątek, 1 lipca ok. 200 osób przyjechało do miejscowości Połom na terenie Nadleśnictwa Spychowo na oficjalne otwarcie pierwszej w powiecie szczycieńskim ścieżki pieszej, na której można zobaczyć historyczne umocnienia z lat 1901-1944.

Ścieżka historyczna powstała dzięki wspólnym wysiłkom organizacji: Grupa Odnowy Wsi Spychowo, Nadleśnictwo Spychowo, Gmina Świętajno, Stowarzyszenie Przyjazne Spychowo, OSP Spychowo oraz Zespół Szkół w Spychowie. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu udało się uprzątnąć i wyeksponować te niezwykłe obiekty.

Uroczystego otwarcia ścieżki i przecięcia „wstęgi” w postaci zasieków z drutu kolczastego dokonali: Jerzy Antoni Gosiewski- Poseł na Sejm RP, Alicja Kołakowska- Wójt Gminy Świętajno, Krzysztof Wittbrodt- Dyrektor Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz Krzysztof Krasula- Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo.

Następnie wszyscy ruszyli wraz z organizatorami na obejście ścieżki, a każdy zwiedzany obiekt był omawiany przez osoby, które brały czynny udział w jej powstawaniu. Dla zwiedzających czekała atrakcja przygotowana przez Stowarzyszenie Historyczne „Piska Pozycja Ryglowa”, w postaci przebranych żołnierzy Wehrmachtu w zaadaptowanym przez nich schronie dowodzenia.

Fortyfikacje Szczycieńskiej Pozycji Leśnej to historyczna linia obronna dawnych Prus Wschodnich, rozbudowywana przez prawie pół wieku, w latach 1901-1944, na której znajdują różne rodzaje umocnień obronnych charakterystycznych dla I i II wojny światowej. Co ciekawe, w spychowskich lasach zachowały się w bardzo dobrym stanie, gdyż nie zostały zniszczone przez działania wojenne. Nie były one też planowo wysadzane, jak wiele innych tego typu umocnień. Największego spustoszenia dokonali w nich tzw. złomiarze, kradnąc w ostatnich dekadach XX wieku praktycznie całe metalowe wyposażenie schronów.

Punktem początkowym szlaku jest plaża w miejscowości Połom koło Spychowa, gdzie można pozostawić samochód, albowiem cała ścieżka ma charakter pętli. Na trasie ok 5 km można zwiedzić najbardziej charakterystyczne obiekty Szczycieńskiej Pozycji Leśnej, co daje również możliwość prześledzenia zmian w koncepcjach obronnych oraz formach schronów na przestrzeni obu wojen światowych. Szlak jest oznakowany, a przy schronach i innych ciekawostkach historycznych widnieją tablice informacyjne ze szczegółowym opisem danego miejsca. Na tablicach znajdują się również wizualizacje danych fortyfikacji, które pokazują wyraźnie, jaką rolę pełniły w czasach wojennych i jak były skonstruowane. Wszystkie obiekty są przystosowane do zwiedzania, choć warto wziąć ze sobą latarkę do oglądania wnętrza schronów, a czas potrzebny do obejścia całej trasy to jedynie ok 2 godziny.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: 
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages