Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Czy Gmina Świętajno będzie musiała zapłacić wysokie kary?

2015-07-16 12:28:02 (ost. akt: 2015-07-16 12:49:53)

Autor zdjęcia: Joanna Karzynska

- Może się okazać, że oprócz kar i odsetek, trzeba będzie zwrócić źle rozliczony VAT - informuje Alicja Kołakowska, Wójt Gminy Świętajno.

Urzędowi gminy w Świętajnie grożą wysokie kary. Suma wraz z odsetkami może wynieść nawet około 1 mln złotych. To kwota, która swoją wysokością "poraża" mieszkańców i radnych. Zerwanie umowy przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie na dofinansowanie inwestycji sieci wodno-kanalizacyjnej w Piasutnie i Powałczynie ma kosztować 360 tysięcy. Kar jednak jest więcej. Gmina Świętajno musi zwrócić 5% unijnego dofinansowania na termomodernizację, w której przewidziany termin realizacji został przekroczony. Ta suma to ponad 400 tys. (290 tys. złotych dofinansowania plus odsetki w wysokości 117 tys.zł). Kolejne kary są naliczone za nieterminowe wydawanie decyzji administracyjnych (ponad 70 tys.zł), za naruszenie prawa o zamówieniach publicznych i niezachowaniu zasad uczciwej konkurencji (około 27 tys.zł).
— Taka suma powala naszą gminę. Trzeba wyciągnąć konsekwencje w stosunku do osób, które są za to odpowiedzialne — mówi radny gminy Świętajno Jerzy Fabisiak, który przez dwie kadencje pełnił także funkcję wójta tej gminy. — Trzeba to zbadać i wyjaśnić. Nie może być tak, że damy przyzwolenie na takie działania. Są to inwestycje poprzedniego wójta i nie rozumiem jak mogło dojść do sytuacji, że nie zostały rozliczone — dodaje.
Wójt Alicja Kołakowska nie czuje się winna zaistniałej sytuacji. — To inwestycje realizowane przez mojego poprzednika. Sprawdzamy dokumentację i już wiemy, że naliczonych kar będzie więcej. Problem może okazać się znacznie większy, ponieważ może okazać się, że oprócz już naliczonych kar będziemy musieli także zwrócić około 3 mln Vat-u.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #1791175 | 88.199.*.* 9 sie 2015 13:51

  fabiśak wybudował gimnazjum w Świętajnie za które powinien siedzieć w więzieniu no i ten pomnik przed jego domem

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Realista #1779785 | 21 lip 2015 08:22

  Do Obserwatora.Masz rację, ja też uważam, że następca powinien kontynuować, to co zaczął poprzednik.Nie pamiętam, żeby Pabich wieszał psy na Fabisiaku, co ten ostatni czynni bezustannie wobec Pabicha.Nawet w jakiś zespół do sprawdzania Pabicha dał się wmanewrować i teraz zamiast coś pożytecznego robić, będzie grzebał w papierach.Zawsze będzie mógł usprawiedliwić swoje lenistwo i ciemnotę. Facet zatrzymał się w rozwoju.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1779734 | 83.9.*.* 21 lip 2015 00:27

  Idąc tokiem myślenia Mieszkańca , to po każdym wójcie pozostaje "bajzel". Trzeba byłoby sprawdzić każdego począwszy od 90 roku :). Następny, który przychodzi powinien kontynuować rozpoczęte działania (oczywiście jeżeli jest FACHOWCEM), a nie narzekać, że jest "bajzel". Do roboty, a nie na forach durne tłumaczenia nieudolności....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mieszkaniec #1779299 | 188.146.*.* 20 lip 2015 11:44

  Za poprzedniego wójta też płacili kary, tylko wszyscy mieli "buzie na kłódkę". Wszycscy tego aroganta się baliw urzędzie. To zo teraz wyszło na światło dzienne to jego inwestycje, za jego kadencji, które były źle porozliczane. Moimzdaniem, jak odchodził to powinni prześledzić wszystkie inwestycje jakie robił. pozdejrzewam, że takich 'dziwnych spraw" byłoby więvcej. Dziwi mnie, że ludzie mówią, że to wina nowej wójt, skoro ona przejeła ten "bajzel" po poprzedniku.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. nick #1778709 | 83.28.*.* 19 lip 2015 11:43

   To ciekawe, co będzie jak sprawdzą deklaracje podatkowe Gminy i korektę subwencji za pięć lat wstecz z odsetkami za zaniżanie dochodów przez nie wykazywanie podatku od dróg.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages