Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Autobusy jeżdżą jak chcą

2015-06-15 16:28:05 (ost. akt: 2015-06-15 16:36:46)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Młodzi i dorośli mieszkańcy gminy Świętajno nie docierają na czas do szkół i zakładów pracy. Te spóźnienia skutkują gorszymi ocenami i upomnieniami od pracodawców. – Wszystkiemu winne są spóźniające się autobusy, czasem nawet 20 minut – mówi pani Agata. Co na to BUS-KOM? – Nic nie wiemy na ten temat – twierdzi Wacław Pieniuk, prezes zarządu.

Komunikacja autobusowa w naszym powiecie pozostawia wiele do życzenia. Nie chodzi tu o czystość w pojazdach i kulturę osobistą kierowców, ale w szczególności o punktualność. Niestety, spora część autobusów się spóźnia. Są to nawet kilkunastominutowe minutowe poślizgi.
- Co się dzieje z tymi autobusami? Przyjeżdżają o której chcą, spóźnienia w Świętajnie to już norma - żalą się dojeżdżający do pracy i szkół mieszkańcy wsi.

Spóźnienia non stop
- Autobusami jeżdżę bardzo często i z przykrością muszę stwierdzić, że poważne opóźnienia są niestety na porządku dziennym. Kilka razy nie zdążyłam do pracy, więc teraz wolę wyjechać o godzinę wcześniej, by nie narażać się na złość pracodawcy - mówi pani Agata.
Skargi i utyskiwania pasażerów, którzy w poniedziałek, 1 czerwca czekali prawie 20 minut na autobus relacji Piasutno - Szczytno, kierowca skwitował – wszelkie skargi na opóźnienia trzeba składać do kierownictwa. Nie jesteśmy w stanie objechać całej trasy w zaplanowanym przez szefostwo czasie. Wracam z kursu po innej gminie o 7.40 do Szczytna, a o 7.45 mam być w Piasutnie, jest to niemożliwe, żebym był na czas.

Pasażerom puszczają nerwy
- W ubiegłym tygodniu spóźnił się pół godziny - mówi oburzona pani Renata ze Świętajna. - Zadzwoniłam na skargę do kierownictwa, nie po raz pierwszy zresztą, ale tam nikt logicznie nie potrafi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje - opowiada. Kobieta ma wykupiony bilet miesięczny, ponieważ dojeżdża do pracy w Szczytnie. Twierdzi, że sytuacja z niepunktualnymi przyjazdami autobusu trwa od przynajmniej dwóch lat. Wielokrotnie zgłaszała telefonicznie i osobiście tą sprawę. - W tamtym roku zdarzało się kilkakrotnie, że wcale nie przyjeżdżał, a kierownictwo tłumaczyło, że tu na ten kurs jest wykupionych jedynie 3 bilety miesięczne, a w Dźwierzutach 30. Zakupiony bilet to umowa zawarta między mną a firmą, umowa, której przewoźnik nie dotrzymuje - dodaje zdenerwowana kobieta.

Powiatowy problem
Jak się okazuje, nie jest to problem tylko osób z gminy Świętajno. W gminie Dźwierzuty na przystankach ludzie także nerwowo czekają na przyjazd autobusu. – Dzieciaki czekają na autobus, który wiecznie jest spóźniony. Najgorzej jest w zimę, nawet kilkanaście minut stania na mrozie to dużo – mówi mieszkanka Targowa.

Prezes nie wiedział
O sytuację zapytaliśmy prezesa zarządu Bus-Kom w Szczytnie.
– Nie jestem w stanie tego teraz sprawdzić, potrzebuję czasu i dokładnych informacji: kiedy, gdzie i jaki kurs. Może kierowca zachorował albo autobus się popsuł - tłumaczył Wacław Pieniuk.
Na pytanie co jest przyczyną notorycznego spóźniania się, prezes nie krył oburzenia.
- Mogę sprawdzić nawet dwa miesiące, ale to potrwa kilka miesięcy. Jutro mnie nie ma proszę zadzwonić za kilka dni - odpowiedział rzucając słuchawką.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dojeżdżająca #1765021 | 37.30.*.* 29 cze 2015 15:35

  latem to jeszcze "pół biedy" jak się spóźniają ale zimą pół godziny na mrozie stać to już problem! poza tym pracodawcy nie chcą słychać tłumaczeń "autobus się spóźnił"!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sc #1757205 | 80.52.*.* 18 cze 2015 11:47

  najlepiej niech rynek zweryfikuje to przedsiębiorstwo jak nie szanują pasażerów dzięki którym mają pracę to niech zwijają żagle i nara dziwi mnie fakt iż nie ma chętnych na przewozy w naszym powiecie, skoro jest taki problem to inni powinni szybko wypełnić tą niszę a nie tylko wozić ludzi do i z olsztyna i kłócić się że jeden drugiemu zabiera pasażerów sprzed nosa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mieszkanka szczytna #1756000 | 213.199.*.* 17 cze 2015 07:36

  Nie tylko do Świętajna autobusy jeżdżą jak chcą. To samo jest na trasie Szczytno-Wielbark. Spóźnienia to standard, nawet do 20 min. Ale nie winię kierowców, to tylko pracownicy firmy. To prezes i zarząd odpowiadają za politykę firmy. Co innego pan dyżurny ruchu,który zdecydowanie nie zna zakresu swoich obowiązków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OLA #1754994 | 164.126.*.* 15 cze 2015 19:31

  Kiedyś brali kasę a nie wydawali biletów to teraz jeżdżą jak chcą, wprowadzić busy jak do Olsztyna to skończy się chamstwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. OLA #1754993 | 164.126.*.* 15 cze 2015 19:31

  Kiedyś brali kasę a nie wydawali biletów to teraz jeżdżą jak chcą, wprowadzić busy jak do Olsztyna to skończy się chamstwo.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages