Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Namalowali "Czym jest las"

2014-07-04 10:04:40 (ost. akt: 2014-07-04 10:19:06)

Czym jest las? Na to pozornie banalne pytanie każdy z nas odpowie zupełnie inaczej. Czy to tylko teren porośnięty drzewami? Dla leśników i drwali miejsce pracy, dla turysty miejsce wypoczynku....
Może warto zapytać artystów i postarać się odpowiedzieć na to pytanie przez pryzmat sztuki?

W Nadleśnictwie Spychowo w dniach 23-29 czerwca odbył się coroczny Plener Malarski.

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Od realistycznych pejzaży po "techno - las" czyli kolorowe, geometryczne abstrakcje.
— Na spychowskich plenerach najbardziej cenimy sobie swobodę twórczą — mówi Joanna Golon, wieloletnia uczestniczka plenerów. — Organizatorzy nie narzucają nam ani techniki, ani stylu wykonywanych prac. Dzięki temu obrazy są tak różnorodne. Uwielbiam tutaj przyjeżdżać.


Na czym polega plener?
Na tydzień czasu grupa twórców, wybrana spośród zgłoszonych chętnych, przyjeżdża do Spychowa i maluje, maluje, maluje... Leśnicy pokazują im las, mówią o nim, a artyści przetwarzają wiedzę i wrażenia na płótnach, deskach i kartonach.

— Staramy się pokazać nie tylko urokliwe zakątki Puszczy Piskiej — mówi Maciej Ligocki, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. — Zabieramy naszych artystów na ogrodzoną uprawę, pokazujemy odnowione powierzchnie lasu i pozyskanie drewna. Dzięki temu widzimy jak osoby postronne postrzegają nasze działania.
Wśród tegorocznej grupy znaleźli się amatorzy, studenci, wykształceni artyści, ale również uczennica technikum informatycznego. —To niespotykane na skalę krajową zjawisko, żeby właśnie nadleśnictwo organizowało taką imprezę — mówi Adam Rutkowski, architekt krajobrazu z Warszawy, który swoje malarskie pasje realizuje po godzinach. — To ludzie tutaj pracujący tworzą tą niepowtarzalną atmosferę — dodaje.
Wielką atrakcją dla uczestników było spotkanie z dziećmi podczas warsztatów malarskich. Odbyły się one w ramach pleneru w szkole w Spychowie. Warsztaty dla dzieci i osób niepełnosprawnych to integralna część pleneru. Okazało się, że dla samych twórców takie zajęcia są również ogromnie rozwijające.


Las to...
W odpowiedzi na pytanie "Czym jest las" powstało ponad 60 prac malarskich. Są wśród nich obrazy tradycyjne, symboliczne, odważne pejzaże oraz nowatorskie abstrakcje. Dla pana Leszka Mierzejewskiego las to realistyczny pejzaż, na którym dwóch myśliwych kroczy w promieniach prześwitującego przez drzewa słońca. Dla Karoliny Filiczkowskiej to odbicie cieni przetworzone w postaci barwnych rozproszonych plam. To samo zjawisko, a pokazane w tak różnorodny i ciekawy sposób.
28 czerwca Nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo, Krzysztof Krasula otworzył wystawę prac malarskich pochodzących z pleneru. Przez dwa miesiące wakacji będzie można ją podziwiać w pomieszczeniach Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Spychowie. Jesienią zagości w Miejskim Domu Kultury i Muzeum Mazurskim w Szczytnie.
Plener współfinansowany był z funduszy WFOŚiGW w Olsztynie oraz stowarzyszenia Spychowskie Bractwo Strzeleckie.

Tylko ciekawe informacje:
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages