Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Eksperymentowali w kosmosie

2013-10-15 14:15:42 (ost. akt: 2013-10-15 09:21:17)

Uczniowie podstawówki i gimnazjum ze Świętajna wysłali w stratosferę ziarna fasoli, klisze do aparatu, folię bąbelkową, zegarek i papier.

Sztubacy ze Świętajna jako jedyni w naszym województwie wzięli udział w wysłaniu przedmiotów w stratosferę. Było to możliwe dzięki udziałowi w programie mini Sat fundacji Copernicus. – Najpierw przygotowaliśmy nasze mini Saty. Włożyliśmy do niech ziarna fasoli, kliszę do aparatu, folię bąbelkową, zegarek i papier. Wszystko to zawieźliśmy do Łowicza, bo tam odbywał się start – mówi Irena Anielska, dyrektor szkoły.
Specjalnie przygotowany, naszpikowany elektroniką i kamerami balon wyniósł mini Saty na wysokość 37 km. – Potem balon pękł i spadł. Naukowcy znaleźli go dzięki nadajnikom GPS – mówi pani Irena.
W środę uczniowie sprawdzili, czy wysłane przez nich przedmioty zmieniły się pod wpływem kosmosu. – Na pierwszy rzut oka tylko zegarek nosi ślady zmian – popękał. Wiąże się to z temperaturą – 58 stopni Celsjusza, w jakiej przebywał. Mamy nadzieję, że również fasola uległa zmianie i dzięki oddziaływaniu kosmosu będzie rosła szybciej – tłumaczy dyrektor.
Uczniowie będą mogli wziąć też udział w telekonferencji z udziałem kosmonautów z międzynarodowej stacji kosmicznej organizowanej przez NASA. – Dzieci już przygotowują pytania. Chcą zapytać kosmonautów, co jedzą, jak biorą prysznic i jak człowiek czuje się w stanie nieważkości – kwituje Anielska.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages