Poniedziałek, 18 stycznia 2021. Imieniny Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Jurand w Mejszagole

2013-09-30 13:24:46 (ost. akt: 2013-09-30 14:34:05)

W dniach 13-15 września 2013 r. członkowie Stowarzyszenia "Przyjazne Spychowo" ponownie wybrali się na Litwę.

W Mejszagole takiego widowiska jeszcze nie było. Orszak w oryginalnych strojach z epoki przeniósł na chwilę wszystkich zebranych do średniowiecza, ku największej uciesze dzieci, bowiem nie zabrakło nawet armaty, z której od czasu do czasu rozlegał się potężny huk!
Średniowieczny orszak przemierzając ulice Mejszagoły zaszedł do muzeum ks. Józefa Obrembskiego. Było to pierwsze spotkanie z legendą Patriarchy Wileńszczyzny.

Z zainteresowaniem i zdziwieniem obejrzeć można było niskie pomieszczenia, w których głowy schylali także prezydenci Polski i Litwy. Bardzo budujące jest to, że pałacyk nadal stanowi konieczny punkt odwiedzin, nie można się oprzeć wrażeniu, że jego gospodarz lub jak mówił o sobie prałat – strażnik – ciągle jest obecny.

Przed Domem Kultury średniowieczni rycerze stoczyli pojedynki, , młodzież tańczyła z ogniem, kowal wybijał monety,, spychowskie jurandy”, wystąpił zespół „Pięć metrów rury”.

Ostatniego dnia Stowarzyszenie "Przyjazne Spychowo" z JURANDEM na czele zwiedziło Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie, następnie udało się na dożynki w Miednikach, gdzie również przedstawiło swój średniowieczny program.

Inicjatorem przyjazdu Stowarzyszenia "Przyjazne Spychowo” na Litwę był dyrektor Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny Algimant Baniewicz, a przyjęciem gości zajęli się: dyrektor szkoły Alfreda Jankowska i pracownicy muzeum Ks. Józefa Obrembskiego, a także Stowarzyszenie „Centrum Wspólnoty Mieszkańców Mejszagoły” w osobie prezesa Andrzeja Adamejtisa i starosta mejszagolski Stefan Orszewski.

Nie można pominąć dyrektor Domu Kultury Tatiany Sinkiewicz, bowiem kolejny raz gościnny dwór Houwaltów użyczył miejsca w parku i w holu. Przedsięwzięcie patronatem objęła posłanka Rita Tamašuniene.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: kasikapop

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages