Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Czytali Fredrę

2013-09-10 11:14:01 (ost. akt: 2013-09-10 11:21:02)

W sobotę, 7 września, w 750 miejscach w Polsce odbyło się narodowe czytanie utworów Aleksandra Fredry. Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie wraz z Gminną Biblioteką Publiczną również wzięli udział w tym wydarzeniu.

W tym roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zapraszał wszystkich Polaków do lektury dzieł najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety potrafiącego uchwycić i opisać z dystansem najważniejsze cechy polaków, Aleksandra Fredry. W tym roku od jego narodzin mija dwieście dwadzieścia lat, i choć czas, w którym żył i tworzył Fredro już dawno minął, to jego utwory są dalej aktualne.

Nasze „Narodowe Czytanie” rozpoczęliśmy od „Zemsty" pokazującej ludzkie zalety, wady i przywary niezależne od czasów i zwyczajów. Czytania „Zemsty” podjął się aktor z Teatru Jaracza w Olsztynie Marcin Kiszluk. Jego aktorskie interpretowanie wzbudzało aplauz wśród słuchających. Również osoby przybyłe zdecydowały się na czytania utworów naszego komediopisarza. Wójt Gminy Janusz Pabich czytał słynną bajkę „Paweł i Gaweł”. Do wspólnego czytania przyłączyli się również Krystyna Pieńkowska, Beata Izdebska, Hanna Krystkiewicz, Marcin Majewski i Michalina Rokicka.
Atmosfera była bardzo wyjątkowa, gdyż język utworów jest dla nas dość trudny, choć pełen uroku. Wymaga uważnego słuchania, ale reakcje publiczności świadczą, że to wspólne czytanie jest potrzebne.

Dziękujemy wszystkim zebranym za miłą atmosferę oraz wszystkim czytającym za wspaniałą interpretację utworów Fredry.

Zapraszamy na kolejną edycję „Narodowego Czytania” już za rok, tym razem utworów Henryka Sienkiewicza.



Małgorzata Walas

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages