Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Trasa rowerowa Świętajno- Jerutki - Piasutno - Świętajno

2013-08-21 14:07:32 (ost. akt: 2013-08-21 14:39:28)

Autor zdjęcia: Piekar

Startujemy z centrum Świętajna. Wyjeżdżamy ulicą Polną. Do Jerutek mamy około 5 kilometrów drogą prowadzącą polami i lasem.

Wjeżdżamy do wsi i zatrzymujemy sie przy kościele ewangelickim z 1734 roku. W latach 80-tych XX wieku został przejęty przez parafię rzymskokatolicka w Świętajnie i odnowiony. W środku zabytkowy ołtarz barokowy z 1737 roku i płyta nagrobna żony pierwszego pastora w Jerutkach. Obok kościoła stary cmentarz z pomnikiem poświęconym mieszkańcom parafii, poległym w czasie I wojny światowej.

Obok kościoła stoi plebania. To tam według legendy mieli się spotkać królowa Prus Luiza i cesarz Napoleon. Jak w każdej legendzie i w tej jest ziarno prawdy. Królowa Luiza spotkała się z Napoleonem, ale w Tylży. Ale w Jerutkach jednak była. Tyle że nie z Napoleonem, a z mężem i królem Prus Fryderykiem Wilhelmem III.
Z Jerutek cofamy się na wschód i jedziemy leśną drogą do Piasutna. To kolejne 5 kilometrów.


Piasutno to cicha wieś agroturystyczna położona na południowym brzegu jeziora Piasutno. Piękna okolica i dzika przyroda to główne wsi.
We wsi zachowały się tradycyjne drewniane domy mazurskie z początku XX wieku. Za wsią dawny cmentarz ewangelicki.

W Piasutnie w 1931 roku powstała jedyna w okresie międzywojennym polska szkoła na Mazurach. Uczył tam pochodzący ze śląska Cieszyńskiego Jerzy Lanc. We wsi stoi kamień poświęcony jego pamięci.

Z Piasutna możemy podjechać leśnymi drogami nad jezioro Świetajno. Jeżeli wystarczy nam jezioro Piasutno to mamy przed sobą 4 kilometry do Świętajna.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages