Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Turniej Chórów o Miecz Juranda

2013-06-24 18:15:37 (ost. akt: 2013-06-26 14:10:49)

Autor zdjęcia: KATARZYNA PIERZCHANOWSKA

W amfiteatrze w Spychowie odbył się „VIII Otwarty Ogólnopolski Turnieju Chórów o Miecz Juranda – Spychowo 2013” z czego pierwszy dzień był dniem konkursowym, w której wystąpiło pięć chórów.

Zespoły zobowiązane były do wykonania 20 minutowego programu (min. 4 utwory), obejmującego utwory dowolne w tym przynajmniej 1 pieśni a’capella, jak również pieśni obowiązkowej – pieśni o tematyce przyrodniczej lub krajobrazowej lub ekologicznej. W nawiązaniu do postaci Juranda ze Spychowa, chóry fakultatywnie mogły przygotować i wykonać pieśń średniowieczną.

Program konkursowy oceniało jury powołane przez organizatorów w składzie:
- Przewodniczący p. Józef Wojtkowiak - prof. nadzwyczajny Katedry Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
- Pani mgr Barbara Rytwińska - Prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Warmińsko-Mazurski z siedzibą w Olsztynie.
- Pani mgr Ewa Wieczyńska - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Henryka Wojnarowskiego oraz Podyplomowych Studiów na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Wieczór po zakończeniu tego dnia turnieju poświęcony był obchodom Nocy Świętojańskiej. Do tradycji tej nawiązywał program i Konkurs „Na najpiękniejszy Wianek Nocy Świętojańskiej” przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie.

Rano drugiego dnia chóry wzięły czynny udział w niedzielnych mszach św. w kościołach na terenie powiatu szczycieńskiego. Następnie odbył się koncert galowy w trakcie, którego wystąpił na scenie z koncertem laureat ubiegłorocznej edycji Turnieju oraz zaproszeni goście. Ze względu na aurę organizatorzy zmuszeni byli przenieść tą część imprezy do miejscowego kościoła. Głównym punktem programu tego dnia było uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień.

 Chór VII Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Nałkowskiej z Krakowa otrzymał puchar Muzeum Mazurskiego w Szczytnie za utwór inspirowany folklorem,
 Chór Gimnazjum im. M.J. Piłsudskiego z Rzekunia otrzymał puchar Dowódcy 8 Szczycieńskiego Batalionu Radiotechnicznego w Lipowcu za utwór patriotyczny,
 Chór Dziewczęcy Ars Longa Zespołu Szkół Nr 5 im. Unii Europejskiej w Ostrołęce otrzymał puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa w Spychowie za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego o tematyce przyrodniczej oraz puchar Przewodniczącego Rady Gminy Świętajno za najlepsze wykonanie utworu dowolnego,
 Chór Żeński Passionata z Morąga otrzymał puchar Posła Zbigniewa Włodkowskiego za różnorodność stylów narodowych oraz puchar Proboszcza Parafii w Spychowie ks. Mirosława Lango za najlepsze wykonanie pieśni Bogurodzica,
GRAND PRIX Turnieju - „ Miecz Juranda” ufundowany przez Wójta Gminy Świętajno zdobył Chór APPASJONATA z Lubawy pod dyrekcją Pana Marka Józefowicza. Pan Marek Józefowicz otrzymał również puchar Starosty Szczycieńskiego dla najlepszego dyrygenta.

Wszystkie zespoły otrzymały też puchary, dyplomy uczestnictwa i materiały pamiątkowe promujące Gminę Świętajno.
Organizatorami Turnieju byli:
 Gmina Świętajno
 Stowarzyszenie „Przyjazne Spychowo”
 Fundacja na Rzecz Wspierania Rozwoju Kreatywności oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych Kreolia-Kraina Kreatywności w Jerutkach
 Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie
 Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Olsztynie
 Dyrekcja oraz Chór Żeński „La Presto” działający przy Zespole Szkół Nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie
Autor: Waldemar Popielarczyk

Impreza finansowana była ze środków:

Gmina Świętajno, Powiat Szczycieński, Nidzicki Fundusz Lokalny w ramach programu „Działaj Lokalnie”

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz klikając na szczytno.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages