Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

W Spychowie walczyli o złotą siekierę

2013-03-07 13:20:46 (ost. akt: 2013-03-07 13:27:14)

Paweł Biedka z Zakładu Usług Leśnych "ŻUBR" zwyciężył IV edycję zawodów drwali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. W rywalizacji, która odbyła się na terenie Leśnictwa Faryny wzięło udział 15 zawodników.


W piątek, 1 marca, drwale po raz czwarty rywalizowali o Złotą Siekierę Nadleśniczego Nadleśnictwa Spychowo. Jest to już cykliczny konkurs, w którym pracownicy leśni mogą sprawdzić swoje umiejętności zawodowe. 


— Główne założenie tej rywalizacji to przede wszystkim promowanie bezpieczeństwa pracy na zrębie — tłumaczy Krzysztof Krasula, nadleśniczy Nadleśnictwa Spychowo. — Zawodnicy tym razem mieli okazję zmierzyć się przy zrywce, ścinaniu drzew, okrzesywaniu i przerzynaniu precyzyjnym.
Organizatorzy rywalizacji zakładali, że do tegorocznego konkursu zgłosi się maksymalnie 18 osób. Wyzwanie przyjęło 15 osób, ale wyniki, tylko 12 spośród nich były brane pod uwagę.


— Konkurs skierowany jest do pracowników Zakładów Usług Leśnych, które świadczą usługi na rzecz Nadleśnictwa Spychowo — tłumaczy Krzysztof Baszak, sędzia główny zawodów. — Dlatego też pod uwagę branych jest 12 osób, które zgłosiły te zakłady. Pozostałych trzech zawodników rywalizuje poza konkursem. Są to dwaj uczniowie Technikum Leśnego z Zespołu Szkół w Rucianym Nidzie i jeden pracownik naszego nadleśnictwa.


Swoje umiejętności z prac w lesie miał okazję sprawdzić m.in. Adam Jażdżewski, wielokrotny mistrz Polski w muzyce myśliwskiej, na co dzień pracownik Nadleśnictwa Spychowo.


— To dla mnie doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności dotyczące między innymi ścinki drzew — mówi. — Trzeba przyznać, że w tym roku nie poszło mi zbyt dobrze, ale będzie okazja w przyszłym roku poprawić swoje wyniki — dodaje z uśmiechem. 


Wszyscy zawodnicy oprócz ścinania drzew i ich dalszej obróbki, musieli wykazać się umiejętnością rozkładania i składania pilarki na czas. Sędziowie oceniali nie tylko sprawność startujących, ale także m.in. ubiór i sposób obchodzenia się z piłą. Organizatorzy imprezy przewidzieli też atrakcje dla obserwatorów zawodów.

Widzowie mogli sprawdzić się m.in. w rzucie siekierą i gumofilcem do celu lub we wbijaniu gwoździ na czas.
Zawody przeprowadzone w pięciu różnych konkurencjach: ścinka drzew, okrzesywanie, przerzynka precyzyjna, przygotowanie pilarki do pracy, złożona przerzynka kłód i sprint zrywkarza.

Tym razem bezkonkurencyjny okazał się Paweł Biedka ZUL "ŻUBR". Drugie miejsce wywalczył Karol Kobryń, a trzecie Łukasz Wójtowicz, obaj z ZUL "Drewpol". Najlepszym zrywkarzem z kolei został Dariusz Ropiak - ZUL Skłodowska & Kaczyński. Jury konkursu wybrało także najbezpieczniejszego drwala. Tytuł ten otrzymał również Paweł Biedka - ZUL "ŻUBR". Zakład, który reprezentował najlepszy zawodnik, otrzymał tytuł „Najlepszy ZUL 2013 roku”.

Grzegorz Siemieniuk


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages